Tapicerka pokrywa zdecydowaną większość wnętrza samochodu. Znajdziemy ją na fotelach, boczkach drzwi, podłodze, podsufitce oraz w bagażniku. Rodzaj zastosowanej tapicerki zależy od typu oraz klasy samochodu. We wnętrzu możemy znaleźć tapicerkę materiałową (najtańszą i dość łatwą do usuwania drobnych zabrudzeń), welurową (trudną do czyszczenia, chłonącą wilgoć i pyłki), tapicerkę z alcantary (bardzo efektowna i dość łatwa do czyszczenia) oraz skórzaną (choć wymaga odpowiedniej pielęgnacji, to najłatwiej utrzymać ją w czystości).

Jak często prać tapicerkę samochodową?

Wszystko zależy od sposobu użytkowania samochodu, częstotliwości,  zastosowanych materiałów oraz samych użytkowników. Zdecydowanie rzadszego prania będzie wymagała tapicerka kiedy autem będzie poruszał się tylko kierowca, na przykład przedstawiciel handlowy, niż w przypadku czteroosobowej rodziny czy posiadaczy psów lub użytkowników palących w samochodzie. Jak widać na powyższym przykładzie, jest to kwestia bardzo indywidualna, w jednym przypadku będzie to raz na kilka lat, w innym raz do roku lub tylko w przypadku powstania widocznych zabrudzeń. Dzięki wypraniu tapicerki możemy także uzyskać większą cenę samochodu podczas jego sprzedaży (https://www.auto-swiat.pl/porady/kupno-i-sprzedaz/wycena-auta-przed-sprzedaza-jak-sprawdzic-wycene-samochodu/c0w1636).

Skąd zabrudzenia na tapicerce samochodowej?

Tapicerka pokrywa zdecydowaną większość wnętrza samochodu

Zabrudzenia tapicerki samochodowej powstają nie tylko z powodu wsiadania w zabrudzonych ubraniach, dotykania brudnymi dłońmi czy rozlania napoju na fotelu. Oprócz wymienionych powodów zabrudzenia powstają również jeśli auta nie użytkujemy, ale pozostawimy je z otwartymi oknami na otwartym powietrzu. Unoszący się w powietrzu kurz i pyłki wnikają w strukturę materiałów, po czym są dodatkowo wbijane podczas jazdy. Podróżując latem, najczęściej ubieramy krótki rękawek oraz krótkie spodenki, dzięki czemu pot oraz naskórek bez problemu wnika w materiały. Oprócz widocznych zabrudzeń na tapicerce mogą znajdować się także roztocza, które są szczególnym zagrożeniem dla alergików, bakterie oraz inne mikroorganizmy przenoszone na przykład przez zwierzęta domowe. Jeżeli podczas dalekich podróży korzystamy z fast foodów,  to również nie unikniemy okruchów lub plam po sosach czy tłuszczu.

Czy warto prać tapicerkę samemu?

Nie zawsze mamy czas, aby odstawić samochód  na co najmniej dobę do specjalisty, lub po prostu nie chcemy prać całej tapicerki a jednie element, który uległ właśnie zabrudzeniu. Na rynku znajdziemy wiele prepartów, które pomogą pozbyć się niechcianych zabrudzeń oraz zapachów. Najczęściej występują w formie pianki. Wystarczy, że nałożymy ją na cały zabrudzony element i po chwili przetrzemy go ściereczką lub w przypadku cięższych zabrudzeń miękką szczoteczką. Preparaty do czyszczenia tapicerki mogą powodować odbarwienia dla tego najlepiej wypróbować je najpierw na małym kawału w niewidocznym miejscu. Samodzielne pranie tapicerki bez odpowiedniego sprzętu ma jednak sporą wadę, bród częściowo zostaje zebrany ścierką, a pozostałość zostaje wtarta głębiej w strukturę materiału, przez co na pierwszy rzut oka jest on niewidoczny. Jeżeli chcemy cieszyć się naprawdę czystą tapicerką oraz pozbyć się na dobre niechcianych zapachów to najlepiej skorzystać ze specjalistycznych usług, które znajdziemy bez problemu, wpisując w przeglądarkę: pranie tapicerki samochodowej Poznań.

Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej


Koszt prania tapicerki zależy od wielu czynników, wielkości samochodu, materiałów, stopnia zabrudzenia, renomy firmy oraz wielkości miasta. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny poszczególnych usług:

  • pranie przedniego fotela – 25-60 zł
  • pranie tylnej kanapy – 40-90 zł
  • pranie tapicerki drzwi – 30-50 zł
  • pranie podsufitki –  50-100 zł
  • pranie podłogi – 90-150 zł
  • pranie dywaników ok. 50 zł za 4 sztuki.

Jeśli zdecydujemy się na kompleksowe pranie przednich foteli oraz tylnej kanapy zapłacimy około 200 zł, natomiast w przypadku prania całego wnętrza kwota wzrośnie do ok. 500 zł.

Jak wygląda i ile trwa pranie tapicerki w profesjonalnym serwisie?

Cały proces prania tapicerki nie powinien zająć więcej niż dobę. Przed przystąpieniem do prania najczęściej demontowane są przednie fotele oraz kanapa, następnie całe wnętrze oraz fotele są starannie odkurzane, ponieważ 80% zabrudzeń wnętrza to zabrudzenia stałe, nierozpuszczalne w wodzie, w kolejnym kroku na tapicerkę rozpylany jest detergent piorący, po czym razem z brudem odsysany jest za pomocą specjalnego odkurzacza. Po takim zabiegu wnętrze samochodu musi całkowicie wyschnąć, zanim do niego wsiądziemy, trwa to zazwyczaj do 4 do 8 godzin, w okresie jesienno zimowym czas ten może wydłużyć się dwukrotnie.